Jakie wyposażenie szkół wybrać?
Uczniowie spędzają w salach lekcyjnych kilka godzin dziennie (głównie w pozycji siedzącej), dlatego obowiązkiem dyrektora placówki jest zadbanie o wygodne meble, w tym m.in. krzesła z profilowanym oparciem oraz stoliki dopasowane do wzrostu dzieci. Zaprojektowana przestrzeń powinna być bezpieczna i stwarzać właściwe warunki do rozwoju. Sprawdź, dlaczego odpowiedni dobór wyposażenia szkoły jest tak ważny.
Wyposażenie szkół istotnym elementem w edukacji
Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń szkolna ma ogromny wpływ na rozwój młodego pokolenia, a także poczucie bezpieczeństwa. Poza zwróceniem uwagi na wytrzymałość zamawianych mebli dobrze także wziąć pod uwagę nowoczesny design, który z pewnością spodoba się uczniom. Właściwe zagospodarowanie wnętrza sali lekcyjnej pozwala w pełni skupić się na omawianym materiale.
Poza podstawowymi elementami wyposażenia takimi jak stoliki, krzesła oraz regały, warto również zamówić sprzęty multimedialne (m.in. projektory, dotykowe tablice interaktywne czy drukarki 3D), które rozwijają ciekawość i motywację wśród uczniów. Kierownicy i dyrektorzy placówek oświatowych muszą zastosować się do obowiązujących standardów.
Jak zaaranżować przestrzeń szkolną?
Każde pomieszczenie w szkole powinno być zaprojektowane w sposób bezpieczny i zarazem funkcjonalny. Mowa zarówno o salach lekcyjnych, jak i pozostałych pomieszczeniach znajdujących się na terenie placówki. Meble szkolne są poddawane codziennej eksploatacji, dlatego należy postawić na produkty wykonane z solidnych materiałów, odpornych na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. W normie PN-EN 1729-1:2007 przedstawiono wymogi dotyczące wysokości siedzisk i stołów, a także wyboru kolorystyki dla poszczególnych grup mebli.
Gdzie zamówić meble do szkoły?
Podczas wyboru producenta stolików, krzeseł oraz szkolnych regałów i szaf warto sprawdzić, czy wszystkie elementy posiadają odgórnie wymagane atesty i certyfikaty, które zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.12.2002 roku. Takie dokumenty najczęściej są wystawiane przez Instytut Nadzoru Technicznego. Dobrze też, aby w jednym miejscu było dostępne kompleksowe wyposażenie szkół (wraz z meblami do sal wychowania wczesnoszkolnego i przedmiotowych, pokoju nauczycielskiego, szatni, stołówki oraz biblioteki).